tetování, co a jak?

O tetování

Něco o tetování

Tetování je technika, při které dochází k narušování integrity lidského těla. Z tohoto důvodu je nezbytné aplikaci provádět ve sterilním prostředí – tetovacím studiu, používat jednorázové a sterilní pomůcky. Ateliér, kde je aplikace prováděna musí splňovat veškeré nároky požadované hygienickým ústavem a odborné pravidelné kontroly.

Bolí to?

Z prvního tetování mají klienti občas obavy, ale není čeho se bát. Tetování dnes už není tak bolestivou záležitostí, jako dřív, jelikož se provádí moderními tetovacími strojky a jehlami přizpůsobenými k aplikaci na kůži. Pokud chcete první tetování a přemýšlíte o skutečně velkém motivu, dle zkušeností doporučuji si nejdříve zajít na něco menšího, ať víte do čeho jdete nebo tetování rozdělit na více sezení, abyste tetování zvládli bez obav. Pokud se jedná o menší motivy, bolesti se bát vážně nemusíte. Používám slabé tenké jehly, tetuji šetrně a s co nejmírnějším možným zásahem. 

Bolest se odvíjí od množství zásahu do intergity těla. Pokud dochází k většímu zásahu do kůže jako stínování nebo výplň, může se objevit pár kapek krve, a to prostě k tetování patří. Bolest doprovázená narušováním kůže je u každého klienta individuální. Každý člověk má jiný práh bolestivosti, takže se dá jen těžko odhadnout, jak konkrétně Vám bude tetování nepříjemné. Hodně záleží na umístění motivu, způsobu aplikace a rozsahu tetování. Někteří návštěvníci studia berou sezení jako zaslouženou chvilku. 

Kam s tetováním?

Tetování je ideální umístit na přístupná místa jako např. záda, předloktí, paže nebo lýtko, kde má kůže lepší vlastnosti a schopnosti hojení. Tetovat se dá kamkoliv, ale ne každé místo je vhodné. Lokty, oblast kolen, prsty, nárt a krk, kožní záhyby apod. jsou místa, která jsou při aplikaci bolestivější a zkrátka hůř se tetují i hojí a především, pigment se v takových místech časem více rozpíjí a dochází ke znatelnější deformaci motivu.

 

 

KONZULTACE

Kontultave je bezplatná. Během konzultace se dohodneme na návrhu tetování, velikosti umístění a detailech,

PŘÍPRAVA NÁVRHU

Navrhuji individuální návrh podle vašich představ. Pokud tetuji pouze obrázek na přání, objednávám rovnou na termín.

DEN SEZENÍ

Před tetováním probereme návrh a doladíme případné detaily. Vybereme velikost, motiv přenesem na tělo a když si budete vším jistí, jde se tetovat.

HOJENÍ

Po tetování Vás sdělím důležité kroky k péči o tetování. Hojení je důležitý proces, závisí na něm kvalita tetování. Celé poučení najdete na této stránce.

Před tetováním

  • Před samotným tetováním se nesmí pít žádný alkohol, energy drinky a nedoporučuje se ani káva nebo silný čaj.
  • Dávejte si pozor na namáhání kůže před tetováním. Vynechte návštěvu solárii a opalování na sluníčku. Pozor si dejte také na odřeniny a škrábance, které znemožňují aplikaci.
  • Je zakázáno přijít na tetování pod vlivem psychotropních látek či jiných drog.
  • Na tetování je třeba být zdravý a fit. Ráno se pořádně najíst a ideálně si s sebou vzít láhev pití. Nemoc a užívání antibiotik vylučuje tetování. Po užívání antibiotik, je potřeba si dát týden pauzu, než se necháte tetovat.
  • Před tetováním vynechte očkování nebo jiní větší zásahy do integrity těla. Pokud užíváte léky na ředění krve, je nutné aplikaci konzultovat se svým lékařem.

Hojení a péče

Tetování je zákrok, při kterém je porušena integrita lidské kůže a při kterém se do těla vpravuje cizí látka, v tomto případě barva. Tělo, přirozeně reaguje na cizí látku tak, že se jí brání tím, že vylučuje tělesný mok. Tento proces začíná bezprostředně po tetování, proto se místo po zákroku musí ošetřit a zabalit, aby se do čerstvé rány nedostaly bakterie.

Důležité kroky:

  • Po opuštění studia je nutné fólii ponechat na místě další 3 hodiny, poté ji odstraňte a místo si omyjte šetrně vodou.
  • Opatrně osušte nebo ho nechte samovolně uschnout. Nedřete místo ručníkem, aby se tetování nepoškodilo.
  • Na závěr místo namažte tenkou vrstvičkou ověřené masti Bepanten.
  • Po dobu hojení, 3-4 týdny je třeba dbát na pravidelnou hygienu. Tetování namažte jednou až třikrát denně mastičkou Bepanten. Ideálně ráno a večer, dokud se tetování samovolně nezahojí (nevyloupe).

Pokud cítíte pnutí nebo nepříjemně suchou kůži, potřete tetování jemnou vrstvičkou masti. Důležité je mazaní nepřehánět, aby mohla kůže lépe dýchat a zahojit se co nejrychleji to bude možné a to to nám právě jde. Tetování chceme co nejlépe zachovat a nechceme ho „vyhojit“. Přehnaným mazáním se doba hojení prodlužuje a tetování se nehojí ideálně. Vyhněte se proto hojivým měsíčkovým a konopným mastím!

Používejte, prosím, výhradně Bepanten či Bepanten Plus, který seženete v každé lékárně.  Je to nejověřenější volba!

Doporučení po tetování

Hojení tetování se dá přirovnat k hojení kůže spálené od sluníčka.

  • Po dobu hojení se vyhněte dennímu koupání ve vaně, návštěvě plaveckého bazénu, koupališti a sauně, kvůli možnému výskytu bakterií. „Máčení“ tetování narušuje rychlé a správné hojení.
  • První týden si odpusťte namáhavou fyzickou práci, dejte si pauzu od sportu, posilovny.
  • Vyvarujte se prašnému prostředí a udržujte tetování v čistotě.
  • Dejte si pozor na mechanické poškození, které si můžete během hojení způsobit například odřeninou, párou při vaření, nepozorností při práci nebo drápkem vašeho ušatého miláčka.
  • Během hojení chraňte tetování před přímým sluníčkem a UV zářením. Vynechte solárium a opalování. V létě si zahojené tetování chraňte pomocí opalovacího krému, pro lepší zachování barvy.

Pokud tetujeme v létě či máte v letních měsících čerstvé tetování, vyhněte se i po zahojení přílišnému vystavování slunci a chraňte tetování ideálně pomocí opalovacího krému.